czwartek, 29 września 2016

Scrapbooking – co to takiego ?

Co to jest scrapbooking, scrapbooking, metoda robienia albumów, metoda robienia kartek, cardmaking, co to scrap, co to craft

Już sama nazwa nasuwa właściwe skojarzenia - ang. book i scrap...czyli książka i skrawki, ścinki. Scrapbooking jest metodą tworzenia, dekorowania i ozdabiania albumów, ręcznym archiwizowaniem zdjęć i wspomnień.
Album scrapbookingowy jest więc albumem stworzonym nie tylko ze zdjęć, ale także ze skrapów, ścinków, dodatków i przeróżnych dekoracji. Całość oprawia i zachowuje wspomnienia – zdjęcia i pamiątki (np. bilety, notatki, pocztówki...), uwidacznia je i podkreśla.
Pierwsze scrapbookingowe albumy zaczęły powstawać, gdy powstała fotografia. Powstające wówczas albumy ozdabiane były wycinkami z gazet, własnymi notatkami, podpisami, biletami i innymi pamiątkami.
Ale czy teraz nie jest tak samo? 
Ze względu na dostęp do dużej ilości materiałów albumy powstające obecnie są bardziej kolorowe, wyraziste i pełne dodatków. W ozdabianiu albumu tak naprawdę ogranicza jedynie wyobraźnia. Są one przepełnione cytatami wycinanymi z tektury i kolorowych papierów, kształtami, ćwiekami, kwiatami, wstążkami, guzikami, kolorowymi stemplami itd.. Metoda w żaden sposób nie ogranicza, a wszystko zależy od naszej kreatywności.

Scrapbooking, a cardmaking

Scrapbooking jest pojęciem używanym mylnie również do innych dziedzin – głównie do cardmakingu, czyli tworzenia kartek okolicznościowych. Obie metody są bardzo podobne – stosowane są te same materiały, techniki i style, lecz powstające prace mają zupełnie inne przeznaczenie.

Czy scrapbooking jest tanim hobby?

Na pierwszy rzut oka można by powiedzieć, że tak. Podstawowymi narzędziami do pracy są przecież nożyczki i papier. Jednak im dalej w las tym więcej drzew :)
Z własnego doświadczenia wiem, że same nożyczki nie wystarczają. Chcąc zrealizować swój pomysł potrzeba wiele dodatkowych materiałów, a szeroka oferta sklepów bardzo przyciąga. Jednak zarówno scrapbooking jak i cardmaking pozwalają na wykorzystanie wielu materiałów i ozdób, które każdy posiada w domu, jak np. wstążki, guziki, zdjęcia, tekturę, obrazki itp. Wiele materiałów można również wykorzystać z nieużywanych już rzeczy lub zastąpić je innymi. Pozwala to na "wypróbowanie" metody i sprawdzenie co nam odpowiada bez wydawania pieniędzy na kolejne narzędzia i materiały, które jak może się okazać nie są tym czego szukamy. 
Istnieją więc różne metody pozwalające "lekko" zaoszczędzić - o czym będę opowiadać w kolejnych comiesięcznych postach. 

Lecz nie oszukujmy się - zarówno cardmaking jak i scrapbooking jest hobby, które jak każde inne pochłania i staje się skarbonką bez dna :)

Pozdrawiam, 
Asia

P.S. A Wy jak uważacie - da się w ogóle zaoszczędzić na swoim hobby?Share:

0 komentarze: