środa, 28 czerwca 2017

Oszczędzanie w scrapbookingu - stemple


Kolejnym sposobem na małe oszczędzanie w scrapbookingu są digital/digi stemple.

Stempli na rynku jest baaaardzo dużo zarówno tych do kolorowania, z napisami, cytatami, w kształcie ramek lub ozdobników – wymieniać można by długo. Koszt każdego zestawu waha się od 10 (dla pojedynczych i najmniejszych stempli) do ok. 100 zł.
Każdy kto zaczął swoją przygodę z cardmakingiem, scrapbookingem czy project life-m znajdzie miliony możliwości wykorzystania stempli i zaczyna potrzebować ich coraz więcej. A apetyt rośnie niestety w miarę jedzenia. Stemple mają tą zaletę że można je odbijać wszędzie bez względu na lokalizację odbijanego wzoru czy wielkości papieru oraz w każdym momencie – np. pod koniec tworzenia pracy lub na jej początku.


Alternatywą do stempli są stemple digital (digi), czyli stemple w formie elektronicznej, które można np. kupić on-line w postaci pliku, a następnie samodzielnie wydrukować. Można też tworzyć je samodzielnie przy użyciu podstawowych narzędzi  i programów edytorskich posiadanych w komputerze – uwierzcie to naprawdę nie jest takie trudne. Mam tu na myśli oczywiście napisy, cytaty, sentencje, których bardzo często używamy w przeróżnych pracach.Samodzielnie tworzone stemple można wydrukować w dowolnym miejscu i w dowolnej wielkości. Nie ograniczają nas tutaj wymiary stworzonego napisu jak ma to miejsce w przypadku gotowego kupionego stempla. Stworzony napis możemy do woli powiększać i pomniejszać. Jedynym ograniczeniem jest dla nas konieczność posiadania drukarki oraz brak możliwości stemplowania wzoru w każdym momencie powstawania pracy.

Ale jak w ogóle zabrać się za tworzenie digi stempli i jak je wykorzystać?

Ja najczęściej tworzę napisy i cytaty. Do ich wykonania wystarczy zwykły, najbardziej popularny edytor tekstu oraz oczywiście drukarka. Każde słowo określonego tekstu piszę w edytorze tekstu oddzielnie – zazwyczaj w oddzielnych polach tekstowych – dobieram czcionki do każdej frazy, a następnie dopasowuję wielkość i wzajemne rozmieszczenie słów, Wszystko według własnego stylu i upodobania. Digi stemple mają to do siebie że nikt nie narzuca nam jaką czcionkę powinniśmy użyć czy jaka wielkość słowa jest odpowiednia. Wszystko zależy tutaj od nas. Możemy kreować napisy różnej wielkości zależnie od miejsca gdzie mają one być umieszczone.
Własne tworzone napisy pozwalają również na większą personalizację pracy.

Po dopasowaniu czcionek i właściwym rozmieszczeniu drukujemy nasz napis na właściwym papierze.

W zależności od miejsca, w którym chcemy by napis się znalazł – musimy umieścić napis we właściwym miejscu na komputerze. Ja dla pewności najpierw drukuję stempel na roboczej kartce by upewnić się, że napis ustawiony jest dobrze i nie będę miała żadnych niespodzianek.
Ograniczeniem może być wielkość  posiadanego papieru, na którym chcemy by pojawił się stempel. We właściwościach drukarki możemy wybrać inny rozmiar papieru niż A4 również ten niestandardowy samemu określając wymiar (oczywiście w pewnym zakresie).

własne stemple, digital stemple

Tworzenie digi stempli ma jednak pewne ograniczenia. Jedynym z nich (oprócz konieczności posiadania drukarki) jest brak możliwości stemplowania wzoru w każdym momencie powstawania pracy. Po wykonaniu np. okładki albumu nie będziemy w stanie nadrukować już na niej żadnego wzoru. Dlatego drukowanie wzorów musimy zaplanować wcześniej (zanim rozpędzimy się z przyklejaniem papieru ;)). A niestety pomysł na dany napis czy dodatek rodzi się często w trakcie wykonywania pracy.

Oprócz samodzielnie tworzonych napisów możemy pobrać bardzo dużą ilość darmowych digi stempli – nie tylko napisów, ale również stempli do kolorowania lub różnych wzorów. Musimy jedynie uważać i dokładnie czytać warunki używania czyli do czego możemy wykorzystać gotowy do pobrania stempel.


Ponadto pojawia się bardzo wiele digi stempli do kupienia w internecie. Jeżeli jesteście zainteresowani polecam przejrzenie stron www.etsy.com lub https://pl.aliexpress.com


Wkrótce na blogu również pojawi się kilka napisów do darmowego pobrania i wykorzystania - jesteście zainteresowaniu? Jakiego typu napisami najbardziej? Koniecznie dajcie znać.

Pozdrawiam,
Asia
Share:

0 komentarze: