sobota, 22 lipca 2017

Scrapbookinngowe must have

scrapbooking, co kupić żeby zrobić album, co trzeba do albumu, scrapbooking jak zacząć, scrapbooking co kupić, co kupić aby zrobić kartkę, scrapbooking co na początek, scrapbooking jak zacząć

Wiele osób pragnących zacząć swoją przygodę ze scrapbookingiem zastanawia się co jest potrzebne na początek - od czego zacząć swoje pierwsze zakupy.

Wycieczka do sklepu scrapbookingowego stacjonarnego lub przeglądanie specjalnie dedykowanych temu hobby sklepów on-line wcale nie pomagają. Asortyment jest tak duży, a coraz to nowe dodatki i kolorowe papiery tak przyciągają wzrok, że najchętniej kupilibyśmy wszystko.

I zazwyczaj w pierwszych tego typu zakupach znajduje się wszystko co nam się spodobało na początku, nawet jeżeli nie wiemy jak to do końca wykorzystać - i koniec końców co leży później nieużywane. Dodatkowo wydatek dużej sumy pieniędzy przy zakupach „startowych” przeraża, odstrasza i tak naprawdę zniechęca.

Nie mówię, że scrapbooking to tanie hobby – bo naturalnie apetyt rośnie w miarę jedzenia. Ale nie jestem też ani pierwszą ani ostatnią osobą która kupowała na początku bardzo po omacku. A kupione za pierwszym razem papiery i dodatki w dużej części do dziś leżą nieużywane (i teraz tak właściwie już mi się nie podobają).
A na sam początek tak naprawdę potrzebujemy bardzo niewiele.


Do wykonania pierwszych kartek potrzebujesz:
1/papieru scrapbookingowego, 2/linijki, 3/nożyczek, 4/bazy do kartki, 5/kleju (np. magic) , 6/ołówka,  7/gumki do ścierania.

Do wykonania kartki potrzebujecie zatem przede wszystkim bazy, ozdobnego papieru, kleju...…...i głowy pełnej pomysłów.

Bazę pokazaną na zdjęciu możemy oczywiście kupić – pojedynczo i w zestawach razem z kopertami. Zamiast kupować zestaw baz możemy także wykonać ją samodzielnie – wystarczy papier o większej gramaturze (min. ok 200g/m2), linijka, ołówek i nożyczki - aby wymierzyć i przyciąć do odpowiedniego rozmiaru, oraz coś do bigowania, czyli wykonania miejsca zgięcia kartki (np. niepiszący już długopis, cienkie szydełko itp.)
Jak widzicie koszt podstawowych materiałów nie jest taki duży. Musimy jedynie kupować z głową. Jak będzie wyglądała nasza praca nie zależy od ilości kupionych przez nas materiałów lecz od naszej kreatywności.

Ilość materiałów potrzebnych do wykonania albumu jest większa (ponieważ potrzebujemy większą ilość papierów scrapbookingowych do oklejenia kolejnych stron) lecz ich rodzaj jest bardzo podobny – popatrzcie:

1/papier scrapbookingowy, 2/tektura introligatorska (beermat), 3/linijka, 4/klej, 5/nożyczki , 6/taśma washi, 7/narożniki, 8/kółka do albumów, 9/gumka do ścierania.Rozpoczęcie scrapbookingowej przygody od wykonania albumu nie jest naprawdę niczym trudnym – nie zniechęcacie się. Albumy pozwalają uczyć się na błędach i szukać kreatywnych rozwiązań, aby zrealizować swoje pomysły. Sama poznałam scrapbooking, gdy zamarzył mi się kolorowy album (moje pierwsze albumy znajdziecie tutaj), więc wiem o czym mówię.

Na zdjęciu wskazałam na kilka podstawowych materiałów potrzebnych do wykonania albumu – jak, zamykane kółka do złączenia kart albumu (tak wiem na zdjęciu zabrakło dziurkacza, aby zrobić dziurki do przewleczenia kółek…wybaczcie), narożniki do zabezpieczenia rogów czy taśmę washi, którą zawsze zabezpieczam brzegi tektury (zamiast taśmy washi można np. zostawić białe, tekturowe brzegi lub pomalować je markerem. Taśma nie jest obowiązkowa).

W przypadku albumu polecam na początek korzystanie z zestawów papierów - wówczas nie mamy problemu z często trudnym doborem kolorystycznym stron albumu, ponieważ papiery z zestawu pasują do siebie idealnie.


Samo obklejenie bazy albumowej czy kartki papierem scrapbookingowej nie jest oczywiście końcowym oczekiwanym efektem. Na rynku jest maaaasaaa dodatków, które można wykorzystać do stworzenia swojego dzieła (wiem wiem najchętniej wykupiłoby się pół sklepu dodatków…) – poniżej ich mała część:
1/perełki, 2/taśma i kostki 3D (pozwalające na stworzenie warstw z przyklejanych elementów), 3/ćwieki, 4/elementy metalowe - trybiki, 5/wstążki, 6/tekturki i scrapy - ozdobne elementy wycięte z tektury, 7/cekiny, 8/taśma washi, 9/kwiaty (papierowe i z pianki), 10/piórka.

Wybierzcie sobie na początek kilka dodatków, które chętnie wykorzystacie przy pierwszych pracach. Co z nimi zrobicie zależy tylko od waszej kreatywności. 

Pozdrawiam,
Asia
Share:

2 komentarze:

kigabet vel Ki pisze...

zamiast kostek można wykorzystać tzw odpad po tekturkach ;) polecam świetnie się sprawdzają i jest to duża oszczędność ...

The Primitive Moon pisze...

Świetny post bardzo przydatny, ten pomysł ze szydełkiem rewelacja! Dziękuję