poniedziałek, 30 stycznia 2017

Waterfall card czyli kartka kaskadowa - tutorial

Kartka kaskadowa (waterfall card) jest to kartka, w której kolejne karty zmieniają się i przesuwają po pociągnięciu paska, trochę jak wodospad. 

kartka kaskadowa, kartka wodospad, waterfall card tutorial, jak zrobić waterfall card, waterfall card krok po kroku, DIY

Do jej wykonania potrzebujemy:
  • - kartki stanowiące bazę waterfall card
  • - nożyczki (trymer/gilotyna) do wycięcia bazy,
  • - długi pasek wycięty z papieru,
  • - klej lub taśma dwustronna,
  • - ozdobny papier scrapbookingowy,
  • - dziurkacz,
  • - sznurek lub wstążeczka,
oraz dodatkowo mogą się przydać:
  • - nitownica do zaciskania oczek nitowniczych, 
  • - dziurkacz do zaokrąglania rogów,
nie są to jednak narzędzia niezbędne do wykonania kartki. 
Pierwsze pytanie na które musimy sobie odpowiedzieć to - co będzie znajdować się na kartkach? Od tego zależy rozmiar bazy. W moim przypadku waterfall będzie zamieszczone na jednej ze stron albumu, zwiększając tym samym ilość miejsca przewidzianego na zdjęcia. Do kolejnych zmieniających się kolorowych kart będą zatem przyczepione zdjęcia, a na ich odwrocie zostanie przygotowane miejsce na notatki czy podpisy. Dlatego dobieram rozmiar kart min. 11x16 cm, aby pomieścić zdjęcia w formacie 10x15 cm. Tył karty jest nieco mniejszy. Dlaczego? Nachodzące na siebie zmieniające karty bazy zmniejszają dostępny obszar tylnej części bazy. Zresztą zaraz zobaczycie sami. Jeżeli planujecie zrobić waterfall na mniejsze zdjęcia, karty z napisami, obrazki itd. o mniejszym formacie, rozmiar bazy może być oczywiście odpowiednio mniejszy.

Bierzemy się do pracy:
1) Przygotowuję białe kartki o gramaturze ok. 225 g/m2. Papier oczywiście może mieć mniejszą gramaturę, uważajcie jednak aby nie był zbyt giętki/cienki ponieważ nie będzie stabilnie trzymał dodatków.

2) Wycinamy prostokąty o rozmiarze 11x16 cm:


...i zaokrąglamy rogi dziurkaczem (taaak mam manie zaokrąglania rogów...) :


3) Przygotowujemy długi pasek papieru uruchamiający naszą kartkę kaskadową. Ja w takich przypadkach bardzo często wykorzystuję próbki papierów scrapbookingowych otrzymywanych gratis przy zakupach papierów podczas zlotów scrapbookingowych lub resztki papierów, które zawsze zostają mi po robieniu albumów.


Pasek zginamy na pół. Uwaga: w przypadku używania papierów dwustronnych należy pamiętać, że ostatecznie widoczna będzie ta strona papieru, którą pierwotnie zaginamy do środka.Następnie rysujemy linie w równych odległościach od środkowego zgięcia. Linie powinny być oddalone od siebie o 1,5-2 cm. Rysujemy tyle linii ile kart ma liczyć nasza kartka kaskadowa (waterfall card).

Zginamy papier w narysowanych liniach. Ja w związku z tym, że nie posiadam bigownicy, w celu uzyskania równego zgięcia, korzystam z wypisanych długopisów lub z dłuta o małej średnicy.

4) Przyklejamy wycięte wcześniej bazy kartek do obszarów między zgięciami.Do każdego z powstałych obszarów między zgięciami przyklejamy jedną wyciętą kartkę bazy. Pamiętajmy, aby naniesiona taśma dwustronna lub klej znajdowały się jedynie pomiędzy zagięciami. 5) Przedni koniec paska, do którego przymocowana jest baza należy skrócić do długości ostatniej karty bazy i do niej przymocować. Drugi koniec paska (tylni) stanowi część ruchomą, pociągniecie za niego umożliwia zmianę kart bazy.
Odwracamy kartkę i skracamy pasek:
A następnie przyklejamy koniec do ostatniej karty bazy za pomocą taśmy dwustronnej:


6) Ozdabiamy nasza (już prawie gotową) kartkę kaskadową przy użyciu kolorowych papierów scrapbookingowych:

7) Ruchomą część paska ozdabiamy. Ja zazwyczaj przymocowuję do końca wstążeczkę lub sznurek.
Zaokrąglam brzegi paska:

Dziurkaczem robimy otwór na środku paska, którą zabezpieczmy oczkiem nitowniczym (aby przywiązany sznurek czy wstążka nie uszkodziły nam paska podczas ciągnięcia).
8) Gotową kartkę kaskadową przyczepiamy do miejsca jej przeznaczenia. W moim przypadku jest to jedna ze stron albumu ciążowego.Końce bazy przyklejamy dwustronną taśmą do albumu. Uwaga: należy pamiętać aby nie zakleić miejsca wsuwania się kart przy pociąganiu paska. Zaklejenie ostatniej karty na całej długości uniemożliwiałoby działanie kaskady.W  przypadku gdy szerokość bazy jest taka sama jak szerokość zamontowanego paska nie ma możliwości przyklejenia bazy jak to pokazałam powyżej. Wówczas do nieruchomej części paska należy przyczepić podłużny pasek pod kątem 90 stopni do paska, a następnie przymocować go do bazy.

Do gotowej kartki doczepiamy sznurek lub wstążkę:

Gotowa kartka:

[podczas ciągnięcia sznurka/paska część górnej karty wsuwa się pod całą przyklejoną bazę. Powoduje to skrócenie tylnej części karty o długość jaką uprzednio wybraliśmy podczas tworzenia zgięć na ruchomym pasku]

waterfall card w albumie ciążowym, kartka kaskadowa, kartka wodospad


Mam nadzieje że tutorial był pomocny :)
Jeżeli macie jakieś pytania lub problemy z wykonaniem waterfall card - piszcie śmiało w komentarzach.

Pozdrawiam,
Asia


Share:

1 komentarze:

Unknown pisze...

Dziękuję, mądry tutorial, zrobiłam, wykorzystam nie raz. Dziękuję bardzo Marta