czwartek, 8 lutego 2018

Rodzaje albumów

rodzaje albumów, album kolorowy, album klasyczny, album harmonijkowy, album pudełkowy,album hidden hidge, jak zrobić album, jakie są albumy,

Scrapbooking jest metodą tworzenia, dekorowania i ozdabiania albumów - nie kartek – mimo że często określenie to jest przypisywane również cardmakingowi.

Dlatego też blogowy cykl o scrapbookingu dla tak zwanych zielonych, czyli osób rozpoczynających swoją przygodę z tą dziedziną, rozpoczynamy od albumów, ich rodzajów, rozmaitości i możliwości. Zanim w kolejnych postach pokażemy jak krok po kroku tworzyć kolejne prace warto mieć świadomość różnorodności występujących form, efektu jaki można osiągnąć oraz najzwyczajniej zorientować się co tak właściwie pragniemy tworzyć.

Z rozmaitości albumów i ich rodzajów często nie zdajemy sobie sprawy zamykając się w jednym utartym schemacie, jednej formie standardowego albumu.


Sama pamiętam swoje pierwsze albumy – nie miałam pojęcia że można zrobić je tak jakby inaczej. Album zawsze był albumem standardowym – okładka + strony wewnętrzne czy to te klasyczne jednokolorowe, czy ozdobione papierem scrapbookingowym niczym okładka. A scrapbooking daje wielkie możliwości w samej formie tworzonych albumów, w zwiększaniu miejsca przewidzianego na zdjęcia czy w niestandardowych rozwiązaniach.
Poniżej przedstawię Wam znane mi rodzaje albumów, choć na pewno nie jest to zamknięta lista. Może nie jest to dla Was nic nowego, a może akurat znajdziecie coś dla siebie :) Na pewno warto otworzyć się na coś nowego i spróbować inaczej.


1) Album z klasycznymi kartkami wewnątrz

Klasyczny album z jednokolorowymi – zazwyczaj czarnymi lub białymi – kartkami w środku jest jednym z najprostszych do wykonania albumów. Każdy z nas na pewno bardzo dobrze pamięta je jeszcze z czasów dzieciństwa, gdy w sklepach nie było dostępnych albumów fotograficznych z foliowymi kieszonkami na zdjęcia [a gdy już były – często wracamy do tych tradycyjnych]. Nasi dziadkowie do właśnie takich albumów wklejali zdjęcia w narożnikach i przechowywali wspomnienia (tak też właściwie poniekąd zrodził się scrapbooking).


Klasyczne albumy maja wiele zalet. Główną z nich jest możliwość pomieszczenia dużej ilości zdjęć. Ponieważ wewnętrzne kartki nie są ozdabiane wypukłymi dodatkami – album może liczyć bardzo wiele stron. Brak przestrzennych dodatków nie przeszkadza w ozdabianiu stron stemplami, napisami, taśmami washi itd.  Scrapbooking nie ma przecież zasad i ograniczeń 😊

Kiedy najlepiej sprawdzają się te albumy – wtedy gdy zależy nam na pomieszczeniu bardzo wielu wspomnień co nie zawsze jest możliwe w albumach wykonanych w całości z beermaty (tektury introligatorskiej) lub grubej tektury.

Albumy klasyczne są też można powiedzieć najprostsze i często najtańsze w wykonaniu (zależy to głównie od dobranych dodatków, grubości itd. więc jest oceną dość subiektywną).

Jak wykonać album – Bazą okładki albumu jest przeważnie beermata ozdobiona papierem scrapbookingowym i dodatkami, a całość – okładka + jednokolorowe strony wewnętrzne – połączona lub zbindowana.

2) Album cały ozdobiony papierami scrapbookingowymi

Albumy scrapbookingowe najczęściej spotykane na stronach internetowych stworzone są w całości na bazie beermaty czyli tektury introligatorskiej. Baza ozdobiona jest kolorowym papierem i dodatkami, a całość połączona lub zbindowana. Ze względu na grubość tektury (często od 1-2 mm) albumy rzadko kiedy są grubsze niż 15 stron. Uniemożliwią to metody łączenia bazy lub najzwyczajniej – album staje się dość niewygodny.

W związku z ograniczoną ilością stron albumy te nie mieszczą aż tak dużej ilości stron jak album z klasycznymi kartkami, ma on jednak za zadanie wyeksponować i podkreślić te najważniejsze wybrane wspomnienia.

3) Album scrapbookingowy o nietypowym kształcie

Albumy scrapbookingowe nie muszą być jedynie prostokątne/kwadratowe. I oczywiście nie musicie samodzielnie wycinać kształtu albumu z grubej beermaty.

Producenci materiałów dedykowanych tej dziedzinie oferują obecnie bardzo dużo baz albumowych w różnych kształtach np. rosnących brzuszków ciążowych, stron układających się w imię, w kształcie aparatu fotograficznego czy gorsetu. To tylko przykłady – można znaleźć dużo różnych wyszukanych baz które idealnie pasują do stworzenia pamiątkowego albumu z danego wydarzenia.

4) Album harmonijkowy 

Album harmonijkowy jak sama nazwa wskazuje składa się z harmonijki wykonanej z grubszego papieru (o gramaturze papieru powyżej 200 g/m2) oraz ozdobionych okładek (często wykonanych z beermaty choć nie jest to regułą). Całość zabezpieczona jest przed otworzeniem się (np. w torebce) wstążką, sznurkiem, zdejmowanym paskiem itp.
Album harmonijkowy - Handmade by Elżbieta

Kiedy sprawdzają się tego typu albumy? Gdy na przykład chcemy mieć zawsze przy sobie kilka zdjęć bliskich w torebce, jako podziękowania dla gości po rodzinnej imprezie, na okazjonalne prezenty dla bliskich i tym podobne. Mogą tworzyć również swego rodzaju dziennik z podróży. Wszystko zależy od Was.

5) Album hidden hidge

Album hidden hidge to przestrzenny album, w którym wewnętrzne kartki przyklejone są bezpośrednio do grzbietu albumu bez konieczności bindowania sprężyną czy metalowymi kółkami. Jest to album, który umożliwia wykorzystywanie przestrzennych dodatków do ozdobienia wewnętrznych poszczególnych stron albumu. Strony nie stykają się płasko ze sobą lecz są przyczepione do grzbietu w pewnej odległości. Daje to duże możliwości dekoracyjne. Pomimo niewielkiej ilości stron w albumie (ze względów materiałowych i technicznych) album ma bardzo duże możliwości zwiększania miejsca na zdjęcia. Oprócz miejsca na danej stronie z każdej kartki albumu wysuwa się dodatkowa karta, na której możemy przyklejać zdjęcia lub np. notatki. Ponadto odległości pomiędzy kartkami umożliwiają zastosowanie kartek kaskadowych lub wyskakujących pop up-ów. Jak to zrobić znajdziecie tutaj i tutaj.  

Minusami tego typu albumów jest mniejsza ilość gotowych baz do wykorzystania niż w przypadku klasycznych albumów tekturowe (a o ich istnieniu dowiedziałam się tak właściwie dzięki komentarzom jednego/jednej z Was - dziękuję!)
Nie korzystanie z gotowych baz ma też z jednej strony zalety - brak narzuconego formatu albumu daje większe możliwości dostosowywania go do własnych wizji i zamierzeń. Mamy dużą dowolność zarówno w zastosowanych wymiarach albumu, jak i ilościach stron, możliwości wysuwania dodatkowych kart oraz kierunku ich wysuwania (góra/bok). 

6) Album pudełkowy

Album pudełkowy jest to album bardzo podobny do albumu hidden hidge lecz z tą różnicą, że jedna część okładki zamyka album na kształt pudełka.
Album pudełkowy - Handmade by Elżbieta

 

7) Project life

Albumy wykonane metodą project life składają się ze specjalnego segregatora wypełnionego koszulkami z kartami i zdjęciami. Foliowe koszulki dedykowane tym albumom są podzielone na różnej wielkości kieszonki w które wsuwa się ozdobne karty i zdjęcia. Albumy project life znajdują bardzo dużą popularność w dokumentowaniu wspomnień – i nie chodzi tutaj jedynie o ważne wydarzenia, ale głównie codzienność i piękne chwile ze zwykłego życia. Karty umieszczane w koszulkach oprócz podkreślenia i nadania klimatu zdjęciom służą do zachowywania notatek, wspomnień, zapisków.


Czy to jeszcze scrapbooking? Nie wiem. Na pewno metoda ta pozwala na kreatywne dokumentowanie naszego życia, a o to przecież chodzi przy tworzeniu albumów.

Czy są to wszystkie rodzaje scrapbookingowych albumów? Na pewno nie. Tyle jest rodzajów albumów ile tylko pomysłów zrodzi się w naszych głowach. I żadne stworzone już formy nie są wyznacznikiem tego jak Wasz album powinien wyglądać.


Do najbardziej popularnych czyli kolorowych i ozdabianych papierami albumów istnieje bardzo dużo gotowych baz albumowych dostępnych prawie we wszystkich sklepach z materiałami kreatywnymi. Ich powszechna i wzrastająca dostępność bardzo ułatwia pierwsze kroki w tej dziedzinie. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy się do nich ograniczać i nie wychodzić poza schematy. Dajmy się ponieść wyobraźni i własnej kreatywności. 

Każdą bazę możemy zrobić samodzielnie, użyć bazy gotowej lub przerobić gotową bazę do własnych potrzeb. Jak się do tego zabrać i od czego zacząć? - dowiecie się już w najbliższych tygodniach w cotygodniowych artykułach na blogu 😊
Pozdrawiam,

Asia
PS. Może macie akurat zupełnie inny pomysł na dokumentowanie swojej codzienności? Podzielcie się w komentarzach.
Share:

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

Fajny artykuł, ale nieprawdą jest, ze nie ma baz gotowyh do albumow hidden hinge :) Bardzo szeroki wybor ma Eco-Scrapbooking :)

scrapujemy pisze...

Rzeczywiście (!) nie wiedziałam o tym. Bardzo dziękuję za trafną uwagę i podpowiedź. Artykuł oczywiście zostanie zaktualizowany :) Asia